اصول و آموزش کاشت بذر چمن + آموزش مراقبت از چمن بعد از کاشت بذر چمن

همواره سرسبزی گیاهان، باعث مجذوب شدن انسان ها می شود؛ از این رو بسیاری از افراد به دنبال زیباسازی محل زندگی خود از طریق کاشت چمن و گل می باشند. اگر شما هم به دنبال زیبایی محیط زندگی و باغچه خود هستید باید با اصول کاشت بذر چمن آشنا بوده و بدانید که کاشت چمن با بذر چگونه است. بدین منظور به شما عزیزان توصیه می کنیم که با فروشگاه بذر کالا همراه باشید تا با طرز کاشت آن آشنا شوید. جهت خرید انواع بذر چمن با ما در تماس باشید.

کاشت چمن مرغوب

چمن مرغوب

اولین قدم اساسی: انتخاب بذر چمن مناسب و مرغوب

مهمترین و اساسی ترین نکته در پرورش و کشت هر بذری، تهیه و استفاده از بذر های مناسب و باکیفیت می باشد. در ایران بازارها و فروشگاه های بذر چمن بسیاری وجود دارد که تنوع بسیار بالایی از انواع بذر دارند و با فروش بذر چمن به گسترش فضای سبز کمک می کنند. اما یک سوال اساسی مطرح می شود و این است که کدامیک بذر مرغوب و اورجینال عرضه می کنند؟ و همچنین آیا خرید بذر خوب جزء شرایط اساسی در کاشت بذر می باشد؟ برای پاسخ به این سوالها با ما همراه باشید.

در انتخاب بذر مرغوب باید به این موارد توجه نمایید:

 • نوع بذر چمن باید با توجه به منطقه جغرافیایی مورد کشت تعیین شود؛ چون در هر منطقه میزان بارش، دما، رطوبت و ... متفاوت بوده و هر یک از این عوامل تاثیر مستقیمی در رویش بذر آن دارند.
 • بذر های مرغوب و اورجینال دارای ظاهر یکسانی از نظر شکل بذر، اندازه بذر، رنگ و بوی بذر هستند؛ به عبارتی تمامی بذور موجود در کیسه کاملا یکدست هستند.
 • درصد خلوص بذر چمن باید بالا باشد و میزان ناخالصی به مقدار حداقل باشد.

انتخاب بذر چمن خوب

انتخاب بذر چمن مرغوب

نیازهای اولیه برای رشد بهینه بذر چمن

هنگام کاشت چمن باید به بسیاری از موارد توجه نموده و نیازهای اولیه برای رشد بذر را فراهم نمود تا رشد و کیفیت حداکثری را هنگام رویش بذر چمن مشاهده کنیم که شامل موارد زیر می باشد:

 • خاک: برای کاشت بذر چمن، حتما باید از خاکی حاصلخیز و غنی استفاده کرد. حتما این خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد. استفاده از کود دامی پوسیده نیز به رشد بهینه و حداکثری چمن کمک خواهد کرد.
 • نور: چمن های گرمسیری، همانطور که از نام آن پیدا است، نیاز به نور مستقیم و کافی دارند و چمن های سردسیری با نور غیر مستقیم نیز قادر به رشد کافی خواهند بود.
 • دما: دمای مناسب برای رشد اکثر چمن ها بین 25-10 درجه سانتی گراد است، البته با توجه به نوع چمن این دما ممکن است متفاوت باشد.
 • آبیاری: برخی چمن ها نیاز آبی کمتری دارند و به اصطلاح چمن واتر سیور هستند و دو بار آبیاری در هفته کفایت می کند ولی برخی چمن ها به آبیاری روزانه نیاز دارند. بنابراین با توجه به نوع بذر چمن خریداری شده، میزان آبیاری متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با نحوه آبیاری چمن، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشتن بذر چمن و نحوه پاشیدن

کاشت بذر چمن

کاشت بذر چمن

فروشگاه اینترنتی بذر کالا با انواع بذر چمن و گل با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت عرضه کرده و همواره با شما و در کنار شما است.

زمان کاشت بذر چمن

انتخاب زمان مناسب برای کاشت بذر چمن، از عواملی است که باید به آن بسیار دقت کرد. با توجه به منطقه مورد کشت، زمان کاشت آن متفاوت است. تنها در صورتیکه بهترین زمان کاشت این بذر را رعایت نمایید، می توانید انتظار داشته باشید که زمین مورد کشت و باغچه شما با یک چمن زیبا و ایده آل پر شده باشد.

توصیه می شود که کاشت بذر چمن صبح زود و یا عصر هنگام، با خنک شدن هوا صورت گیرد. زمان کاشت انواع بذر های چمن در مناطق با هم فرق دارد. در جدول زیر زمان دقیق را مشاهده می نمایید.

زمان کاشت بذر چمن گرمسیری

زمان کاشت بذر چمن سردسیری

اواخر فروردین ماه

اواخر تابستان و اوایل پاییز

زمان کاشت بذر چمن

نحوه کاشت بذر چمن

برای کاشت بذر چمن باید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

 • ابتدا زمان مناسب کاشت بذر چمن را بسته به منطقه خودتان انتخاب کنید.
 • زمین را شخم بزنید تا زهکشی خوبی داشته باشد.
 • سنگ ها، علف های هرز، بقایای گیاهان و ... را از روی زمین تا عمق 15 سانتی متری جمع آوری کنید و زمین را عاری از هر نوع اجسام زاید نمایید.
 • خاک را غنی کنید، یعنی به خاک محل کشت تقریبا 30 درصد مواد آلی همچون کود پوسیده دامی بیفزایید؛ به عبارت دیگر در حدود 5 سانتی متر روی خاک مواد آلی بریزید.
 • خاک و کود را کاملا با هم ترکیب کنید.
 • خاک را اصلاح کنید؛ یعنی خاک های سبک کمی خاک رس بیفزایید و به خاک های مقداری شن.
 • سطح خاک را صاف، مسطح و سفت کنید.
 • بذر ها را در خاک بکارید.
 • آبیاری نمایید.

آبیاری بذر چمن

آبیاری چمن

روش های کاشت بذر چمن

طریقه کاشت بذر چمن به روش های مختلفی صورت می گیرد که باید با آن ها آشنا شوید؛ زیرا در برخی موارد ممکن است به جای رسیدن به چمن های زیبا شاهد رشد علف های هرز باشید. همچنین گاهی اوقات امکان دارد تعداد کمی از بذرها رشد کنند و سطح وسیعی از زمین خالی باقی بماند. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

برای خرید بذر گل زینتی، بذر سبزیجات و بذر صیفی جات می توانید از بخش مرتبط فروشگاه بذر کالا دیدن کنید.

طرز کاشت بذر چمن در خاک

همانطور که در بالا اشاره شد کاشت بذر چمن در خاک به راحتی صورت می گیرد، ولی چند نکته را باید مد نظر داشت. مراحل کار به این صورت است که ابتدا باید حدود بیست سانتی متری سطح خاک را شخم زد و زهکشی آن را بالا برد. اگر زمین مورد کشت وسیع است بهتر است از ماشین آلات کشاورزی جهت شخم زدن استفاده کرد و برای زمین های کوچک از بیل و شن کش کمک گرفت.

سپس سطح خاک را صاف کرده و حدود پنج سانتی متر روی آن را با کود دامی بپوشانید و خاک را غنی کنید. بذر چمن نیز مانند سایر گیاهان در زمین های غنی و حاصلخیز رشد بهتری دارد؛ بنابراین توصیه می کنیم که از کود دامی پوسیده و یا کودهای مخصوص کاشت بذر، قبل از پاشیدن بذرها در زمین استفاده نمایید.

حالا بذر را در خاک بکارید. در زمین های با مساحت بالا از ماشین بذر پاش برای کاشت بذر چمن استفاده نمایید و در زمین های کوچک به صورت دستپاش.

حالا روی بذرها را با لایه نازکی از خاک یا مالچ نرم بپوشانید و سپس آبیاری که تحت فشار نباشد؛ یعنی قطرات مه یا جریان ملایم آب و یا آبپاش، را انجام دهید.

کاشت بذر چمن در خاک

مراحل کاشت بذر چمن

مقدار مصرفی بذر، متناسب با سطح مورد کشت و همچنین نوع بذر چمن مصرفی می باشد، اگر بذرها به مقدار زیاد کاشته شود، بذر ها جای کافی برای رشد نداشته و چمن هایی نازک و بی کیفیت رشد می کند و اگر بذر کمی استفاده شود، در نهایت چمنی تنک و کچل به عمل خواهد آمد.

طرز کاشت بذر چمن در حیاط خانه

بسیاری از افراد به کاشت بذر چمن در حیاط منزل خود علاقه بسیاری داشته و اقدام به کاشت چمن در باغچه خود می کنند. برای این کار لازم است با چگونگی کاشت این بذر در حیاط خانه آشنایی کامل داشته باشند.

برای این کار باید طبق روشی که برای کاشت بذر چمن در خاک؛ که در قسمت بالا گفته شد، عمل کرد که خلاصه آن به این صورت می باشد:

 • شخم زدن باغچه
 • برداشتن سنگ و کلوخ و علف هرز از باغچه
 • اصلاح خاک
 • مسطح کردن و سفت کردن خاک باغچه
 • پاشیدن بذر روی سطح خاک
 • پوشاندن بذرها با لایه نازک مالچ یا خاک
 • آبیاری تحت فشار کم

کاشت چمن در باغچه

کاشت چمن در باغچه

مراقبت های لازم بعد از کاشت بذر چمن

حالا نوبت به مراقبت از چمن کاشته شده می رسد، زیرا همان قدر که کاشت بذر چمن حائز اهمیت است، مراقبت های بعد از کاشت نیز بسیار مهم است.

از جمله مواردی که باید به آن توجه نمایید میزان آبیاری چمن می باشد. در مراحل اولیه کاشت چمن، ابتدا آبیاری باید روزانه صورت گیرد و بذر ها به هیچ عنوان در محیط خشک قرار نگیرند. با بلند شدن چمن، آبیاری را به مرور زمان به هفته ای یک بار کاهش دهید.

نکات:

 • هرگاه چمن ها بی حال و یا قهوه ای رنگ شدند، حتما اقدام به آبیاری نمایید.
 • ارتفاع چمن هرگاه به حدود 10 سانتی متر رسید، اقدام به چمن زنی کنید.
 • در شروع هر فصل، برای بهبود و حفظ سلامت چمن، کوددهی کنید و از کود حیوانی پوسیده و یا کود مخصوص چمن استفاده نمایید.

نکاتی که باید هنگام خرید بذر چمن بدانید

در زمان کاشت چمن گرمسیری دمای هوا زیر 25- 30 درجه سانتی گراد نباشد؛ همچنین اختلاف دمای شب و روز زیاد نباشد و زمان کاشت چمن سردسیری در فصل بهار و پاییز که دمای هوا بالای 30 درجه سانتی گراد نباشد.

هنگام خرید بذر چمن، حتما از متخصصان فروشگاه بذر کالا که تجربه ای چند ساله در زمینه کاشت و فروش انواع بذر دارند، مشاوره دریافت نمایید تا بهترین بذر چمن مناسب منطقه شما را به شما معرفی کنند. برای این منظور با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

اطلاعات تماس
آدرس : تهران
موبایل :09195284072
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه بذر کالا می باشد .