نحوه کاشت ✅ نگهداری ✅ بذر چمن دایکوندرا ( بذر چمن آفریقایی )

چمن دایکوندرا یا چمن آفریقایی با نام علمی Dichondra repens، گیاهی است از خانواده پیچک. این گیاه چند ساله بوده و برگها ظاهری غیر سوزنی و به شکل گرد- کلیوی هستند. ریشه های این گیاه، سطحی بوده و با تشکیل استولون، سطح وسیعی از سطح خاک را پوشش می دهند. 
افرادی که به گیاه و سرسبزی علاقه دارند و به فکر روح بخشیدن به فضای باغ و باغچه خود هستند، بهترین گزینه این است که به سراغ چمن دایکوندرا بروند.  کاشت بذر چمن دایکوندرا بسیار آسان بوده و به راحتی می توان از آن نگهداری و مراقبت کرد و در طول سال از سرسبزی و زیبایی آن لذت برد. متخصصین و طراحان فضای سبز، از این چمن برای ایجاد یک پوشش گیاهی سبز و زیبا و یکنواخت، به عبارتی یک چمن تزیینی استفاده می کنند.
چمن دایکوندرا
چمن دایکوندرا
چمن دایکوندرا که به نام چمن آفریقایی و همچنین چمن آمریکایی در ایران شناخته شده است، یک چمن پوششی بوده و به عنوان زمینپوش کاربرد دارد. ممکن است به ذهن شما خطور کند که این چمن نیز مانند سایر چمن ها سوزنی شکل است؛ ولی اینطور نیست و ظاهر این چمن گرد و شبیه شبدر می باشد به همین دلیل به این چمن، چمن شبدری نیز گفته می شود.
این چمن را می توان در خانه در داخل گلدان کاشت و به خانه روحی تازه و دوباره داد. کاشت و نگهداری از بذر چمن دایکوندرا بسیار ساده بوده که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.
ویژگی های خوب و منحصر به فرد بذر چمن دایکوندرا عبارتند از:
 • سرعت رشد بالا: چمن خیلی سریع رشد می کند و به سرعت قسمت هایی که دچار کچلی شده است را ترمیم می کند.
 • عدم نیاز به چمن زنی: چمن دایکوندرا یک چمن کوتاه محسوب می شود و ارتفاع این چمن 5 سانتی متر است و به ندرت تا 10 سانتی متر هم می رسد. بنابراین دیگر به چمنزنی نیاز نداشته و در این صورت هم در هزینه ها و هم در زمان صرفه جویی خواهد شد.
 • نیاز آبی کم: چمن دایکوندرا، نیاز آبیاری بالایی نداشته و در خاکهای خشک و حتی فقیر هم قابلیت رشد خوبی دارد.
 • چمن چهار فصل: چمن دایکوندرا در تمامی سال رشد می کند؛ البته در زمستان ( تا منفی ده درجه) شادابی خود را از دست می دهد ولی باشروع بهار، دوباره رویش خود را از سر گرفته و به چمنی شاداب و سبز تبدیل می شود.
چمن دایکوندرا را در مکان های مختلفی می توان کاشت؛ مخصوصا در اماکن با تردد پایین، سراشیبی، بیابین سنگفرش و حتی در پیاده رو و حاشیه باغچه برای زیباسازی فضا.
 
شکل برگ قلبی
پوشش دهی بسیار بالا
نیاز به چمنزنی ندارد
نیاز آبی کم
مقاومت به بیماری بالا
ویژگی های چمن دایکوندرا
قیمت چمن آفریقایی با توجه به سطح پوششی بالای این چمن، بسیار مناسب بوده و با توجه با راحتی کاشت و نگهداری، میزان خرید بذر چمن دایکوندرا بالا بوده و سالانه به میزان بالایی به  خریداری می شود.
چمن دایکوندرا در هوای خنک و دمای معتدل بهترین کارایی و زیبایی را دارد و بهترین زمان کاشت چمن آفریقایی، دمای 20 درجه سانتی گراد می باشد. 

نحوه کاشت بذر چمن دایکوندرا

✅طریقه کاشت بذر چمن دایکوندرا در باغچه 

 1. تمیز کردن خاک: از بین بردن علف های هرز، انواع سنگ و کلوخ و هر آنچه که مانع رشد بذرها شود.
 2. اصلاح خاک: خاک را از لحاظ شوری، سنگین و سبک بودن و ph بررسی کنید و اگر مشکلی داشت آن را برطرف کنید.
 3. کودهی: مقدار کمپوست یا کود حیوانی پوسیده به خاک بیفزایید تا خاک حاصلخیر و غنی شود.
 4. زهکشی: تا عمق 15-10 سانتی متری خاک را شخم بزنید تا خاک و کود با هم ترکیب شود و از طرفی زهکشی نیز صورت گیرد. این کار برای کاشت و نگهداری چمن دایکوندرا بسیار مهم است.
 5. بذر پاشی: به ازای هر مترمربع 10 گرم بذر چمن دایکوندرا مورد نیاز است ( یک کیلو برای 100 متر مربع). در متراژ پایین بذرها به صورت دستی و در متراژ بالا با ماشین های کشاورزی روی زمین پاشیده می شود.
 6. پوشاندن بذرها: در این مرحله حدود یک سانتی متر ترکیب خاک و کود روی بذرها پاشیده می شود تا هم از جابجا شدن بذرها جلوگیری شود و هم مواد مغذی کافی به بذرها برسد.
 7. آبیاری: پس از کاشت بذر، به آرامی آبیاری نمایید تا بذرها جابجا نشوند و همواره سطح خاک را مرطوب نگه دارید تا بذرها به سرعت و با کیفیت رشد نمایند.
بذرها پس از 10 روز جوانه خواهند زد و تقریبا بین 35 تا 50 روز بعد تمام فضای مورد کشت، از چمن دایکوندرا پوشیده شده و به صورت کف پوش نمایان خواهد شد.
کاشت بذر چمن دایکوندرا در باغچه
کاشت بذر چمن دایکوندرا در باغچه

✅ روش کاشت بذر چمن دایکوندرا در گلدان

برای کاشت بذر چمن دایکوندرا در گلدان نیز همانند باغچه عمل نمایید. مراحل به شرح زیر می باشد:
 1. تهیه گلدان مناسب: ابتدا یک گلدان بزرگ و با زهکشی مناسب تهیه نمایید.
 2. پر کردن گلدان با خاک: خاکی سبک و شنی در گلدان بریزید. خاک نباید آلوده باشد که برای رشد بذور مشکلی پیش نیاید.
 3. کاشت بذر: بذر چمن دایکوندرا را در عمق یک سانتی متری و با فواصل 20-10 سانتی متری از هم بکارید و سپس روی بذرها را یا لایه نازکی از خاک بپوشانید.
 4. آبیاری: حالا گلدان را با آبپاش آب دهید و به مدت 10 روز این کار را هر روز انجام دهید تا بذرها جوانه بزنند.
 5. قرار دادن در معرض نور: حالا گلدان را در ضلع جنوبی ساختمان یا هر قسمتی که در معرض نور خورشید است قرار دهید تا نور کافی به آن برسد. البته دایکوندرا کمی به سایه مقاوم است.

کاشت بذر چمن دایکوندرا در گلدان

کاشت بذر چمن دایکوندرا در گلدان

خرید بذر چمن دایکوندرا

برای استعلام قیمت بذر چمن دایکوندرا می توانید به سایت بذر کالا مراجعه نموده و بذر هایی اصل و باکیفیت را تهیه نمایید. امکان فروش بذر چمن دایکوندرا به صورت خرده و عمده در این سایت فراهم شده است.

کارشناسان فروشگاه بذرکالا با کمال میل و به صورت تخصصی شما را در امر انتخاب بذر چمن مناسب منطقه شما راهنمایی کرده و همچنین تمامی نکات کاشت و نگهداری این چمن را توضیح خواهند داد. اگر شما عزیزان هم تجربه و نکته خاصی جهت رشد بهتر این چمن دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید. امکان خرید انواع بذر چمن در این سایت فراهم است و بدون اتلاف وقت و هزینه آن را در محل مورد نظرتان تحویل بگیرد.

چمن دایکوندرا

چمن دایکوندرا

زمان کاشت بذر چمن دایکوندرا

بهترین زمان کاشت بذر چمن دایکوندرا زمانی است که دمای هوا حدود 20 درجه سانتی گراد است و معمولاً اواسط تا اواخر بهار یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز اقدام به کاشت این بذر چمن می کنند. هنگامی که دمای خاک خیلی پایین باشد، جوانه زدن و استقرار بذر بسیار بیشتر طول می کشد یا ممکن است اصلاً اتفاق نیفتد.

علت زرد شدن چمن دایکوندرا

🌞 مشکلات آفتاب: آفتاب خیلی زیاد است یا خیلی کم

پیدا کردن منطقه مناسب برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای Dichondra کلیدی است.

نور مستقیم و شدید خورشید می تواند منجر به سفید شدن و زرد شدن برگ ها شود. از طرفی نور ناکافی باعث زرد شدن گیاه می شود که نشان دهنده نیاز بیشتر این گیاه به نور است.

💧 مشکلات آب: بیش از حد یا کمتر؟

آبیاری دیکوندرا یک حد متعادل و ظریف دارد و نباید افراط و تفریط صورت گیرد. آبیاری بیش از حد، خاک را خیس می کند و منجر به پوسیدگی ریشه می شود. آبیاری کم گیاه را تشنه، با برگ های خشک و زرد می کند.

نکته: خاک سطحی را بررسی کنید؛ زمانی که قسمت بالایی 2-3 سانتی متر خشک شد آب دهید. ریتم مناسب آبیاری است که برگ ها را زنده نگه می دارد.

علت زرد شدن چمن دایکوندرا

زرد شدن چمن دایکوندرا

🚨 تشخیص علائم گرسنگی

برگ های زرد رویدایکوندرا می تواند علامت قرمز برای کمبود مواد مغذی باشد. اگر برگ‌ها زردتر از اتوبوس مدرسه هستند، وقت آن است که به افزایش مواد مغذی فکر کنید. کمبود نیتروژن اغلب باعث می شود که برگ ها غمگین و شسته شده به نظر برسند. از سوی دیگر، اگر برگ‌ها رنگ پریده با رگبرگ‌های سبز رنگ هستند، احتمالاً به کود آهن نیاز دارند.

💡 رفع کود

یک کود متعادل می تواند قهرمان نبرد با برگ های زرد باشد. آن را به عنوان یک شیک پروتئین گیاهی در نظر بگیرید – بدون خطر زیاده‌روی، دایکوندرا را تقویت می‌کند. کودهای غنی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم را در شروع فصل رشد بکار ببرید، اما به یاد داشته باشید، اعتدال کلیدی است. برای جلوگیری از سوختگی ریشه، همیشه قبل از استفاده از مرطوب بودن خاک اطمینان حاصل کنید.

اگر اقدامات گفته شده در نحوه کاشت بذر چمن دایکوندرا را به درستی انجام دهید، گیاه دچار بیماری نخواهد شد. برای بالا بردن میزان مقاومت و پایداری گیاه در برابر بسیاری از آفات و بیماری‌ها باید از خاک و کود مناسب استفاده کنید. اگر چمن دایکوندرا به بیماری و آفت دچار شود، از مصرف بیش از حد آفت‌کش‌ها اجتناب کنید، زیرا این امر می‌تواند تأثیر بسیار بدی روی گیاه داشته باشد.

🐛 آفات

علت زرد شدن برگ دایکوندرا، می تواند شته‌ها، سوسک‌های کک، و کرم‌ باشد. این آفات مواد مغذی را از برگها می مکند و آنها را زرد می کنند.

نگهداری از چمن دایکوندرا پس از کاشت آن

بعد از اینکه این چمن را کاشتید و چمن رشد مناسب کرد، خالا نوبت مراقبت های بعدی میر سد تا همواره چمنی سبز و زیبا داشته باشید. به این نکات توجه نمایید تا این امر صورت گیرد:

آبیاری: در هوای خنک و استان هایی با هوای معتدل، نیاز آبی این چمن بالا نیست ولی در مناطق گرمسیری یا زمان هایی که هوا گرم است نیاز آبی بالا می رود. هرگاه سطح خاک خشک شد آبیاری را انجام دهید نا از کیفیت چمن کاسته نشود.

کود: سالانه دو الی سه مرتبه کوددهی را انجام دهید تا چمن دایکوندرا شاداب و سرسبز باشد. پس از هر بار کوددهیف حتما آبیاری نمایید تا کودها از روی برگ ها شسته شوند.

نور: چمن دایکوندرا به نور کافی برای رشد خود نیاز دارد و البته کمی نیز به سایه مقاوم می باشد.

اطلاعات تماس
آدرس : کرج، چهار راه مصباح
موبایل :09195284072
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه بذر کالا می باشد .