فروشگاه بذر کالا  -> بذر گل   -> بذر گل میخک (میخک باغی)

خرید بذر گل میخک با عالی ترین قیمت

دسته بندی : بذر گل

گل میخک یکی از گل های زینتی چند ساله و از محبوب ترین گل های شاخه بریده تجاری است. گل های رنگارنگ میخک شور و عطر دلنوازی را به فضای اطراف خود می بخشد و در فضای سبز و باغات و در گل آرایی ها چشم هر ببینده ای را مجذوب خود می کند. قبل از خرید بذر گل میخک، کسب اطلاعات تفصیلی ذیل ضروری است.

بذر گل اصلاح شده درجه یک
انواع تک رنگ و الوان
درصد خلوص و قوه نامیه بالا
یکنواختی و عدم تفرق در صفات
محصول باکیفیت با قابلیت بالای صادرات
لطفا قبل از ثبت سفارش ، از موجودی و قیمت محصول اطمینان حاصل فرمایید .
لطفا قبل از ثبت سفارش ، از موجودی و قیمت محصول اطمینان حاصل فرمایید .

بذر گل میخک (میخک باغی)

دسته بندی : بذر گل

گل میخک یکی از گل های زینتی چند ساله و از محبوب ترین گل های شاخه بریده تجاری است. گل های رنگارنگ میخک شور و عطر دلنوازی را به فضای اطراف خود می بخشد و در فضای سبز و باغات و در گل آرایی ها چشم هر ببینده ای را مجذوب خود می کند. قبل از خرید بذر گل میخک، کسب اطلاعات تفصیلی ذیل ضروری است.

بذر گل اصلاح شده درجه یک
انواع تک رنگ و الوان
درصد خلوص و قوه نامیه بالا
یکنواختی و عدم تفرق در صفات
محصول باکیفیت با قابلیت بالای صادرات
لطفا قبل از ثبت سفارش ، از موجودی و قیمت محصول اطمینان حاصل فرمایید .
انواع بذر گل میخک (میخک باغی)
بذر گل میخک (میخک باغی)، پابلند ،الوان
بذر گل میخک (میخک باغی)، پابلند ،الوان
6,500 تومان
خرید و سفارش
بذر گل میخک(میخک باغی) پامتوسط، الوان
بذر گل میخک(میخک باغی) پامتوسط، الوان
بدون قیمت
خرید و سفارش
معرفی کامل بذر گل میخک (میخک باغی)
مشخصات بذر گل میخک (میخک باغی)

بذر گل میخک با نام علمی Dianthus caryophyllus و با نام انگلیسیCarnation و از خانواده Caryophyllaceae یکی از محبوب ترین گل های زینتی و شاخه بریده تجاری است. جهت خرید بذر گل میخک با فروشگاه بذر کالا در تماس باشید.

گل های میخک دارای یک لایه یا چند لایه گلبرگ با لبه های چین دار هستند که روی ساقه قرار می گیرند. بذر گل میخک در انواع مختلفی وجود دارد که از نظر رنگ شامل: قرمز، صورتی، سفید و الوان، از نظر فرم شامل: کم پرپر و پرپر و از نظر ارتفاع: پاکوتاه و پابلند که ارتفاع میخک پابلند به 80 سانتی متر و میخک پاکوتاه تا 20 سانتی متر می رسد.

گل میخک از طریق بذر تکثیر می شود و زمان کاشت آن در جدول زیر آمده است و در بیشتر مناطق با شرایط آب و هوایی متفاوت کاشته می شود.:

منطقه مورد کشت زمان کاشت 
مناطق معتدل اواخر زمستان
مناطق گرمسیر جنوبی اواخر شهریور و پاییز

زمان کاشت بذر گل میخک

گل میخک علاوه بر زیباسازی فضای سبز، خواص دارویی نیز دارد. از خواص دارویی بذر گل میخک می توان به تب بردن آن اشاره کرد. جهت خرید انواع بذر گل با ما در تماس باشید. 

بذر گل میخک

قدمت کاشت بذر گل میخک به بیش از دو هزار سال می رسد. گل میخک به تاج خورشید معروف است زیرا در مراسم تاج گذاری پادشاهان رومی از آن استفاده می کردند. میخک به گل عشق  ترجمه می شود و نماد عشق است و همچنین بعنوان نماد روز مادر هم شناخته شده است و در روز مادر در دسته های گل به فروش می رسد.

میخک گونه های زیادی دارد و میخک هندی، هلندی، قرنفلی، مینیاتوری، صدپر و ... از جمله آن ها هستند. گل میخک علاوه بر کاربرد در زیباسازی فضای سبز، بعنوان دارو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از خواص دارویی بذر گل میخک می توان به پیشگیری در سرطان، بهبود سرفه، کاهش استرس، کاهش عفونت دهان و ... اشاره کرد.

بذر گل میخک

گل میخک

نحوه کاشت بذر گل میخک

بذر گل میخک در آفتاب کامل و در خاک با زهکشی خوب رشد می کند. بذر گل میخک را میتوان هم در سینی نشا و هم در خزانه کاشت ولی در سینی نشا رشد بهتری خواهد داشت. در سینی نشا، بذرها را 6 تا 8 هفته قبل از آخرین یخبندان بکارید و در خزانه یک الی دو هفته قبل بکارید و بستر خزانه را با ترکیبی از ماسه، خاک کشاورزی و کوکوپیت به یک میزان آماده کنید.
کاشت بذر گل میخک
نحوه کاشت بذر گل میخک
  1. قبل از کاشت بذر گل میخک نیازی به خیساندن و هیچ عمل دیگری نیست.
  2. داخل هر سلول نشا، دو الی سه بذر با عمق 6 میلی متر بکارید.
  3. روی بذرها را با پوشال یا سبوس برنج به عمق 6 میلی متر بپوشانید.
  4. با اسپری آبپاشی کنید و خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، خاک نباید خیس یا خشک شود.
بذرها با گذشت یک ای دو هفته در دمای خاک 18 تا 22 درجه سانتی گراد سبز می شوند. اگر بذرها در سینی نشا قرار دارند، پس از جوانه زنی به مکان آفتابی و خنک منتقل کنید. زمانی که اولین برگ های نشاها پدیدار شد و ارتفاع نشاها به 5 تا 10 سانتی متر رسید با فاصله 30 تا 50 سانتی متر به زمین اصلی انتقال دهید. گل میخک فقط در آب و هوای گرم تابستان به آب زیادی نیاز دارد. البته نباید زیاد آبیاری کنید زیرا باعث زرد شدن شاخ و برگ می شود. 

شرایط نگهداری گل میخک

برای رشد بهینه گل میخک باید به موارد زیر توجه نمایید:
  • نور
میخک برای رشد به آفتاب کامل و حداقل 6 ساعت نور خورشید نیاز دارد. میخک در تابستان های گرم سایه جزئی و در فصول سرد نور بیشتر را می پسندد.
  • خاک
میخک در خاک غنی و زهکشی شده بهترین عملکرد را خواهد داشت. قبل از کاشت علف های هرز را وجین نمائید و خاک را بیل زده تا نرم شود. سپس خاک را با کمپوست یا مواد آلی پوسیده مخلوط نمائید. میخک به ph  حساس نیست و در خاک های اسیدی و قلیایی به خوبی رشد می کند. میخک به خاک خیس حساس است و به هیچ وجه آن را نمی پسندد لذا باید در جایی کاشته شود که زهکشی داشته باشد تا آب در آن جا جمع نشود و همچنین از مالچ نیز استفاده نشود تا رطوبت در محل باقی نماند.
  • آب
میخک یک گیاه مقاوم به خشکی است ولی برای گلدهی مستمر باید به طور منظم آبیاری شود. بین دو آبیاری باید سطح خاک، خشک شود در واقع زمانی که 5 سانتی متر زیر سطح خاک، خشک شد باید اقدام به آبیاری نمود. از آبیاری بیش از حد خودداری نمائید زیرا باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه می شود. هنگام آبیاری از پاشیدن اب روی شاخ و برگ گشاه خودداری شود تا باعث بروز بیماری های قارچی نشود.
بذر گل میخک
آبیاری گل میخک
  • کود
نیازی به کوددهی نیست ولی برای تقویت گیاه می توان از یک کود پتاسیم بالا استفاده کرد. استفاده از کود مایع نیز در زمان گلدهی طبق دستوالعمل باعث رشد و گلدهی بیشتر خواهد شد. کوددهی بیش از حد باعث تولید شاخ و برگ ها به قیمت از دست رفتن گل ها می شود.
  • هرس
برای تولید ساقه ها و گل ها به صورت انبوه، نوک ساقه های در حال رشد درست در بالای مجموعه برگ های پایین تر را هرس کنید. برای تشویق گلدهی، گل های خشک و آسیب دیده را حذف کنید. در پایان گلدهی نیز گیاه را هرس کنید تا قوی تر رشد خود را آغاز کند.
 

تولید گل شاخه بریده

میخک یکی از محبوب ترین گل های شاخه بریده است که بعد از گل رز مقاوم دوم را دارد. گل میخک را به صورت ردیفی در مکانی که در معرض نورخورشید باشد و هوا کاملا جریان داشته باشد بکارید.

گل میخک شاخه بریده

گل میخک شاخه بریده 

زمانی که گل ها به صورت کامل باز شدند می توان اقدام به چیدن آن نمود.زمانی که شکوفه ها غنچه و سفت هستند زمان مناسبی برای چیدن نیست؛ زیرا هنوز به طور کامل عطرآگین نشده اند. پس زمانی که گل ها به طور کامل باز شدند ساقه را در یک گره پایین با استفاده از یک قیچی قطع نمائید. برای گلدهی بیشتر در طول دوره گلدهی از کود 1:1:2 برای تغذیه میخک استفاده نمائید.

برای خرید انواع دیگر بذر گل همچون بذر گل مغربی، بذر چمن، بذر سبزیجات و صیفیجات و ... با ما در تماس باشید.

خرید بذر گل میخک

بذرگل میخک  در اشکال و هیبریدهای مختلف در فروشگاه های کشاورزی مختلفی به فروش می رسد. اگر قصد خرید بذر گل میخک دارید باید به فاکتورهای مختلفی توجه نمائید که از جمله مهم ترین آن ها درصد خلوص و قوه نامیه بذرهاست. برای اطمینان از قوه نامیه می توان به صورت نمونه 100 عدد بذر را کاشت و از روی تعداد بذرهای جوانه زده میزان قوه نامیه را تشخیص داد. از فاکتورهای دیگر توجه به قیمت و کیفیت بذر است که قیمت بذر گل میخک ارتباطی با کیفیت آن ندارد و ممکن است یک بذر با قیمت پایین ولی با کیفیت بالاتری به فروش برسد و بالعکس.

اگر میخک گلدانی می‌خرید، ابتدا گیاهان سالم با برگ‌های سالم و بدون عیب مشخص را انتخاب کنید.

دیگر موارد مصرف و فواید بذر گل میخک

گل میخک تنها جنبه زینتی ندارد بلکه در صنعت دارویی و همچنین در آشپزی بکار می رود.
در آشپزی به صورت چاشنی مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ گلبرگ ها برای تزیین و رنگ بخشی به موادغذایی بکار می رود. 
گل میخک به همراه چای جهت پایین آوردن استرس و اضطراب استفاده می شود. به طور کلی گل میخک در انواع غذا برای بهبود و تقویت به کار می رود.
 
کالاهای مشابه
ارسال نظر / پرسش در مورد بذر گل میخک (میخک باغی)
CAPTCHA
اطلاعات تماس
آدرس : تهران
موبایل :09195284072
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه بذر کالا می باشد .