خرید بذر نخود فرنگی ✅ قیمت عالی

نخود فرنگی با نام Pisum satium متعلق به خانواده Fabaceae است. نخود فرنگی یکی از مقاوم ترین سبزیجات است که با کاشت آن در باغ می توان یک منبع غذایی ارگانیک و ارزشمند را تولید نمود. جهت خرید انواع بذر نخود فرنگی، با فروشگاه بذر کالا در تماس باشید.

امروزه با توجه به افزایش تقاضا برای خرید بذر نخودفرنگی، واردات بذر نخود فرنگی افزایش یافته است. در میان انواع بذر نخود فرنگی، بذر نخود فرنگی ولف هلندی از محبوبیت بیشتری برخوردارست که در قیمت های مناسبی عرضه می شود. انواع بذر نخود فرنگی ایتالیایی و مجارستانی نیز با مقادیر قابل توجهی وارد می شود. به تازگی واردات بذر نخود فرنگی از کشور ترکیه نیز رونق یافته است. در ادامه نحوه کاشت بذر نخود فرنگی در باغچه و گلدان، شرایط رشد و نگهداری شرح داده شده است.

بوته نخود فرنگی به صورت رونده رشد کرده و دارای ساقه های نازک و برگ های بیضی شکل است که بعد از گلدهی با رشد تخمدان، غلاف هایی که در واقع میوه هستند تشکیل می شود و درون هر غلاف چند بذر نخودفرنگی کروی شکل سبز یا زرد رنگ را تولید می کند.

نخدفرنگی

بذر نخود فرنگی به دو شکل وجود دارد:

  • نخود فرنگی صاف: بذرهای صاف مقاومت بیشتری نسبت به سرما دارند.
  • نخود فرنگی چروک: بذرهای چروک، نخودهای شیرین تری تولید می کنند.

بذر نخود فرنگی زودرس است و بذرها حدود 10 الی 15 روز پس از کشت جوانه می زنند و میوه ها پس از 50 الی 70 روز قابل برداشت هستند.

معمولا زمان کاشت بذر نخود فرنگی اوایل بهار یا اوایل پاییز است؛ ولی با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه کاشت، زمان کاشت متغیر است.

نخود فرنگی یکی از مقاوم ترین سبزیجات نسبت به سرما و یخبندان است که به همین دلیل به آن نخود برفی می گویند زیرا در زیر برف هم به حیات خود ادامه می دهد.

معمولا نخود فرنگی به عنوان یک گیاه فصل سرد شناخته شده است ولی انواع بذر نخود فرنگی آمریکایی و هلندی که با قیمت و کیفیت بالاتری عرضه می شود؛ علاوه بر سرما مقاومت خوبی نسبت به گرما دارد.

بهترین بذر نخود فرنگی

فروش بذر نخود فرنگی، توسط مراکز فروش مختلفی صورت می گیرد و شاید یکی از سوالات علاقمندان این باشد که بهترین بذر نخود فرنگی کدام است؟ برای پاسخ به این سوال باید به موارد زیر توجه کرد:
  • قوه نامیه بذر: هر چقدر قوه نامیه بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالاتر آن است. در صورتی که بذرها قوه نامیه بالاتر از 80% داشته باشند، بذرهای خوب و مرغوبی هستند.
  • در صد خلوص: این مورد هم باید بالا باشد تا درصد ناخالصی ها کم بوده و برداشت یکدست تری از محصول داشته باشیم.
  • اصلاح شده بودن بذر: بذر نخود فرنگی اصلاح شده و دو منظوره با وجود اینکه قیمت بالاتری دارند، ولی دارای قوه نامیه بالایی هستند، مقدار بذر نخود فرنگی کمتری در هکتار کاشته می شود و همچنین عملکرد و تولید بیشتری خواهند داشت.

از معروف ترین برندهای شناخته شده، بذر نخود فرنگی ولف تولید شرکت روزن سیدز هلند است که این رقم در میان ایرانیان به شدت مورد توجه است.

بذر نخود فرنگی

گیاه نخود فرنگی

بذر نخود فرنگی سمینیس تولید آمریکا، با کیفیت و عملکرد بالا و همچنین مقاومت بالا نسبت به انواع بیماری ها و آفات یکی از برندهای محبوب در میان کشاورزان است و سالانه بخش قابل توجهی از بازار نخود فرنگی را به خود اختصاص می دهد.

بذر نخود فرنگی ثمین نیز یکی از مقرون به صرفه ترین و پرفروش ترین بذرهای نخود فرنگی در ایران است.

زمان کاشت بذر نخود فرنگی

نخود فرنگی یک گیاه فصل سرد است که در شرایط مختلف آب و هوایی در زمان های مختلف کشت می شود. نخود فرنگی گیاهی روزبلند است و باید حداقل از زمان گلدهی، نور کافی را در روزهای بلند دریافت کند.
معمولا زمان کاشت بذر نخود فرنگی اواخر زمستان است و بذرهای نوع صاف را اواسط زمستان و بذرهای نوع چروک را اواخر اسفند ماه می کارند. اغلب کاشت بذر نخودفرنگی در مناطق معتدل در بهمن ماه و در مناطق گرمسیر در پاییز و زمستان صورت می گیرد.
نباید جوانه زنی بذرها مصادف با یخبندان بهاری باشد. کاشت دیر هنگام در بهار و شرایط گرم باعث کاهش عملکرد و کیفیت محصول می شود در چنین شرایطی بهتر است کاشت را تا اوایل پاییز به تعویق انداخت به شرطی که زمستان های منطقه عاری از یخبندان باشد.
زمان کاشت نخود فرنگی
کاشت بذر نخودفرنگی

نحوه کاشت بذر نخود فرنگی

نحوه کاشت بذر نخود فرنگی در باغ
مکانی آفتاب گیر که حداقل 6 ساعت نورخورشید داشته باشید را انتخاب نمائید. سپس زمین را شخم زده و آن را مسطح نمائید . شیارهایی با فاصله 50 سانتی متر ایجاد نمائید. بذرها را از 12 ساعت قبل خیس نمائید. سپس بذرها را با فاصله 4 سانتی متر از هم درون شیارها قرار داده و با خاک به عمق 2 سانتی متر بپوشانید. تا زمان جوانه زنی بذرها آبیاری بطور منظم انجام شود و سطح خاک مرطوب بماند. بذرها با گذشت 2 هفته جوانه می زنند و پس از 50 الی 70 روز زمانی که غلاف ها به رنگ سبز روشن درآمدند و پر از دانه های بر آمده شدند قابل برداشت است.
کاشت بذر نخودفرنگی
نحوه کاشت بذر نخودفرنگی
نحوه کاشت بذر نخود فرنگی در گلدان
بذر ها را از 12 ساعت قبل خیس کنید. سپس گلدان بزرگی را انتخاب کرده و با خاک زهکشی شده پر نمائید و در یک مکان آفتابگیر که روزانه حداقل 5 ساعت نور خورشید دریافت می کند قرار دهید. حفره هایی به عمق یک سانتی متر ایجاد و دو بذر درون هر حفره قرار دهید و با خاک روی حفره ها را بپوشانید. فاصله کاشت بذرها از یکدیگر 10 سانتی متر باشد. بذرها را تا زمان جوانه زنی بطور منظم با استفاده از آبپاش آبیاری نمائید. دمای اتاق برای جوانه زنی مناسب است و با گذشت 10 الی 12 روز بذرها جوانه خواهند زد.
کاشت نخدفرنگی

شرایط رشد و نگهداری نخود فرنگی

برای رشد و نگهداری از نخودفرنگی باید به موارد زیر دقت نمایید:
  • آبیاری 
هفته ای یک بار می توان آبیاری عمیق انجام داد. از آن جا که ریشه های نخود سطحی و کم عمق است بهتر است آبیاری منظم و بطور پراکنده انجام شود. نخود فرنگی حساس به خشکی است و رشد و محصول کمتری خواهد داشت. برای جبران گرما می توان هر روز آبیاری کرد و یا از مالچ برای حفظ رطوبت استفاده نمود. 
  • کود
طی فصل رشد کودهای حاوی فسفر و پتاسیم باعث رشد و تقویت گیاه و تولید محصول بیشتر می شود. نخودفرنگی خاک را غنی از نیتروژن می کند زیرا ریشه های آن دارای باکتری هایی است که تثبیت کننده ازت هستند لذا نیازی به استفاده از کودهای نیتروژن دار نیست. پس از برداشت نخودفرنگی، کاشت گوجه فرنگی و کلم بدلیل مقادیر بالای نیتروژن موجود در خاک به شدت توصیه می شود.
  • دما
نخودفرنگی آب و هوای سرد را دوست دارد و دمای بهینه برای رشد آن 18 -21 درجه سانتی گراد است. دمای مناسب برای کاشت بذر 13 الی 18 درجه سانتی گراد است.
  • خاک
نخودفرنگی در خاک سبک، زهکشی شده و غنی بهترین عملکرد را دارد. خاک نباید خشک شود و خشکی باعث کاهش رشد و محصول می شود. ph مناسب برای رشد گیاه بازه 6.5 -7.5 است.
 
هفته ای یک بار آبیاری
فسفر و پتاسیم کود
18-21 درجه دما
سبک و غنی خاک
6.5-7.5 ph
شرایط آب و هوایی کاشت بذر نخود فرنگی

 

خرید بذر نخود فرنگی

اولین راه برای خرید بذر نخودفرنگی مراجعه به فروشگاه ها و شرکت های تولید کننده یا وارد کننده بذر در سطح شهر است. هنگام خرید از معتبر بودن فروشگاه یا شرکت اطمینان حاصل کنید و به شکل و ظاهر بذرها، درصد خلوص و قوه نامیه آن ها توجه نمائید.
خرید اینترنتی از فروشگاه های اینترنتی دومین راه برای خرید بذر نخودفرنگی است که هنگام خرید می بایست به معتبر بودن سایت و داشتن نشان ملی ثبت در پایین صفحه سایت توجه نمود. بهتر است قبل از خرید از فروشگاه های اینترنتی، با کارشناسان آن تماس بگیرید و در رابطه با نوع بذر نخود فرنگی که خریداری می کنید،  مراقبت ها و نحوه کاشت آن اطلاعات به دست بیاورید. برای مثال کاشت بذر نخود فرنگی بیشتر در مناطق با آب و هوای سرد یا معتدل دیده می شود و ممکن است نتیجه کاشت آن در شهرهای گرمسیری چندان مطلوب شما نباشد.
در فروشگاه بذر کالا، انواع بذر سبزیجات، بذر صیفی جات، بذر چمن و ... ارائه می گردد.

قیمت بذر نخود فرنگی

قیمت بذر نخودفرنگی به دلیل تنوع بالای آن بسیار متفاوت است و عوامل مختلفی از جمله نوسانات ارز روی آن تاثیرگذار است. بذر های اصلاح شده با توجه به نرخ ارز با قیمت تمام شده بالاتری وارد می شود ولی در عوض کیفیت و عملکردی بالاتر از بذور داخلی دارند که همین موضوع باعث شده تا خرید آن با استقبال زیادی مواجه شود. ضمن این که بذور اصلاح شده دارای مقاومت بالایی نسبت به بیماری ها و آفات بوده و بسیاری از هزینه های سم پاشی را کاهش می دهد.
اطلاعات تماس
آدرس : کرج، چهار راه مصباح
موبایل :09195284072
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه بذر کالا می باشد .