بذر گل f1 هیبرید چگونه تولید می شود؟ مزایا و معایب بذر گل f1

بهار نزدیک است و زمان کاشت بذر گل F1 فرا رسیده است. کاشت بذر گل می تواند یک راه لذت بخش و اقتصادی برای رشد بسیاری از گل های زینتی باشد، اما انتخاب بذر می تواند کمی گیج کننده باشد. بذر گل هیبرید F1 ؟ استاندارد؟ ارثی؟
برای تلاقی اولیه، گرده یک گیاه به گل گونه دیگر منتقل می شود. قبل از انجام این کار، پرورش دهنده باید تصمیم بگیرد که از کدام گیاه به عنوان ماده (مادگی) و از کدام گیاه به عنوان گرده (قسمت های نر) استفاده کند.
سپس مادگی به صورت دستی گرده افشانی می شود. برای جلوگیری از خود گرده افشانی گیاهان باید تمام پرچم ها را از گیاهانی که قرار است گرده افشانی کنند حذف کرد. میوه هایی که به دلیل این گرده افشانی متقابل ایجاد می شوند، برداشت می شوند و بذر ها نگهداری می شوند.
یافتن نتیجه مطلوب ممکن است طی سال ها آزمایش، طول بکشد. اولین بار گیاهان هیبریدی در سال بعد رشد می کنند و گیاهانی که تولید می کنند بررسی می شوند. اگر آنها انتظارات را برآورده کنند، تلاقی تکرار می شود و بذرها در سال بعد توزیع می شود. اگر نتایج کاملاً مطلوب نباشد، پرورش دهنده باید دوباره تلاش کند. پرورش دهنده ای که برای اولین بار یک بذر هیبرید ایجاد می کند، صاحب حقوق آن است، به همین دلیل است که آنها می توانند گران تر از گیاهان غیر هیبرید یا گرده افشانی باز باشند. پرورش دهندگان به دقت از اصل و نسب هیبریدهای خود محافظت می کنند.
 
بذر گل f1

انواع بذر گل (بذر گل هیبرید F1، موروثی و گرده افشانی باز)

انتخاب نوع مناسب بذر برای باغ شما به چیزی بیش از دانستن نوع گیاهی که می خواهید بکارید نیاز دارد. دانه‌های موروثی، گرده افشانی باز و هیبریدی f1، بسته به نیازهای خاص شما، مزایا و معایبی دارند.
پرورش دهندگان، بذر گل F1 هیبریدی را با گرده افشانی متقابل دو رقم گیاهی تولید می کنند تا از هر رقم یک هیبرید با صفات مثبت ایجاد کنند، فرآیندی که به عنوان بنیه هیبرید شناخته می شود. گرده افشانی متقاطع می تواند به طور تصادفی در طبیعت اتفاق بیفتد، اما انواع بذر گل هیبریدی  F1که به فروش می رسند، عمدا توسط انسان تولید می شوند.
بذر گل هیبریدی نسل اول (همچنین به عنوان هیبریدهای F1 شناخته می شوند) بازده بیشتری از گیاهان را با ترکیب مطلوب صفات تولید می کنند. اما اگر بذرهای آن دسته جدید گیاهان را برای رشد فصل بعد ذخیره کنید، داستان متفاوتی است. این گونه های هیبرید نسل دوم (معروف به هیبریدهای F2) تنها درصد کمی از گل ها را تولید می کنند که مشابه هیبریدهای F1 هستند و تنها پس از حدود هفت نسل است که بذر ها محصول مطلوبی تولید می کنند. به همین دلیل است که باغبانانی که هیبریدها را پرورش می دهند، هر ساله بذرهای جدیدی را خریداری می کنند، نه اینکه بذر گیاهان هیبرید را ذخیره کنند.
بذر گل هیبرید f1
بذر موروثی چیست؟
واریته های بذر موروثی از گیاهان گرده افشانی باز سرچشمه می گیرند و دارای سابقه انتقال صفات مورد نظر از گیاه مادری به گیاه فرزند هستند. این ویژگی های ارزشمند در طی سال ها کشت ایجاد می شوند و ممکن است شامل مقاومت، طعم، بهره وری، مقاومت در برابر آفات و بیماری ها و سازگاری با آب و هوا باشد. برای اینکه بذرها به عنوان یک رقم ارثی در نظر گرفته شوند، معمولاً باید از گونه های گیاهی با حداقل 50 سال قدمت سرچشمه بگیرند. در حالی که همه دانه های ارثی از گونه های گرده افشانی باز به دست می آیند، همه گیاهان گرده افشانی باز گیاهان ارثی نیستند.
انواع زیادی از دانه های گرده افشانی باز، ارثی، و گونه های هیبریدی وجود دارد که ارزش کاشتن در باغ را دارند. در باغ های کوچک، انواع بذر گل هیبریدی f1 ، ممکن است بهترین گزینه برای حداکثر تولید در یک فضای محدود باشد. برای باغبانانی که به دنبال گونه هایی با مقاومت قوی در برابر بیماری هستند، بذر گل هیبرید و گونه های خاص گرده افشانی انتخاب خوبی هستند. باغبانان ماجراجویی که به دنبال یادگیری نحوه ذخیره بذر از گیاهان باغ خود هستند، می توانند انواع گرده افشانی باز و ارثی را انتخاب کنند.
بذر گرده افشان باز چیست؟
دانه های گرده افشانی باز از گیاهانی به عمل می آیند که با روش های طبیعی مانند حشرات گرده افشان، پرندگان، باران و باد بارور می شوند. هنگامی که دو گیاه از یک واریته با یکی از این روش ها گرده افشانی متقاطع می شوند، بذر حاصل به گیاهی شبیه به گیاهان مادر و تنها با تغییرات جزئی رشد می کند. این تغییرات منجر به تنوع ژنتیکی می شود که به دانه ها اجازه می دهد به تدریج با آب و هوای محلی سازگار شوند.
هنگام ذخیره بذر از گیاهان گرده افشانی باز، گیاهان خود را از گونه های دیگر از همان نوع گیاه جدا نگه دارید. اگر گرده افشانی متقاطع بین گیاه گرده افشانی باز و گونه گیاهی متفاوت در همان گونه رخ دهد، دانه هایی با ویژگی های متفاوت تولید می کند و ممکن است ویژگی های مفید خود را از دست بدهد.

 

دلایل محبوبیت و خرید بذر گل های زینتی F1

هنگامی که همخون های والدینی ثابت شدند، ساختن هیبریدها سال به سال آسان است. شما دو نوع والد دارید.
شما می توانید آن دو نوع والد همگن و بسیار یکنواخت را حفظ کنید، و هر بار که می خواهید بذر هیبریدی جدیدی بسازید، فقط آن را در مزرعه بکارید، یکی را جدا کنید و بگذارید دیگری گرده بسازد. آنها به قدری همخون شده اند که نگهداری آنها بسیار آسان است، بر خلاف OP که آن همه تنوع را دارند. هنگامی که آنها را همخون کردید، اساساً آن را از نظر ژنتیکی چنان نزدیک کردید که خواهید دید که این تنوع از بین رفته است. دو والد یکدست یک هیبرید یکنواخت می سازند.
شرکت ها بذر گل های هیبرید را دوست دارند زیرا هیبریدها اجازه مالکیت فوری را می دهند. اگر شما همخون های خود را حفظ می کردید و آن را به هیچ کس دیگری نمی دادید، تنها کسی بودید که می توانستید آن بذر گل هیبریدی را تولید کنید و بفروشید. در حالی که قبلاً، اگر بذر گل f1 را منتشر می‌کردید، در عرض سه سال هر باغ خانگی، کشاورز و شرکت بذر ، بذر شما را داشت. صاحبان شرکت‌های بذر این ترفند کوچک را دوست دارند. جادوگری کمی دارد، و پرورش دهندگان آن را دوست دارند، زیرا به دلیل انباشته شدن صفات، در واقع پرورش هیبریدها آسان تر است.
بذر گل f1
 

آیا بذر گل F1 را می توان برداشت کرد؟

بسیاری از گل های یکساله قدیمی به خوبی از بذر هایی که جمع آوری و ذخیره می شوند رشد می کنند. زینیا، گل آفتابگردان، گل همیشه بهار، گل اطلسی، سیاهدانه از جمله ساده ترین بذر ها برای برداشت و کاشت مجدد در بهار هستند. آنها طبق معمول در طول فصل شکوفا خواهند شد و در کنار چمن طبیعی جلوه زیبایی ایجاد خواهد کرد. روش کاشت بذر چمن بسیار ساده و سهل می باشد.
بذر های چند ساله را نیز می توان ذخیره کرد. فقط به خاطر داشته باشید که برخی از گیاهان چند ساله ممکن است از بذر تا بلوغ چند سال طول بکشد. بنابراین، این سریع‌ترین راه نیست، اما مطمئناً مقرون به صرفه‌تر از خرید بذر گل F1 است.
دانستن اینکه آیا گلی که می‌خواهید از آن بذر جمع‌آوری کنید، یک رقم هیبریدی است یا گرده افشانی باز، ضروری است. بذرهای جمع آوری شده از واریته های هیبریدی دقیقاً همانند همان رقم نمی شوند. برای تولید بذر گل هیبرید، پرورش دهندگان به طور عمدی گونه های مختلف را گرده افشانی متقابل می کنند تا ویژگی های مثبت هر دو را ترکیب کنند. بذرهای جمع آوری شده از یک هیبرید معمولاً به اجداد دور باز می گردند که با گیاه والد یکی نیست. 
بنابراین آیا می توانید بذر واریته های هیبریدی را برداشت کرد؟ بله، مطمئناً می توانید، اگر به این اصل پایبند نیستید که نسل بعدی باید کاملاً مشابه نسل قبلی باشد. اغلب وقتی بذر گل های f1 را می کارید، در نهایت با ترکیبی از ویژگی های بسیار جالب مواجه می شوید اما برخی از آنها تاسف بار نیز هستند. اما با از بین بردن گیاهان نامطلوب و برداشت سالانه بذر گیاهانی که شما آنها را مطلوب ارزیابی می کنید، در نهایت می توانید خط بذر خود را توسعه دهید که احتمالاً پس از چند سال انتخاب، نوع درستی به دست خواهد آمد.
بنابراین انتخاب با شماست. اگر نتایج قابل اعتمادی را از رشد بذر یک گل f1 ترجیح می‌دهید، پس از تمام شدن، بذر‌ گل جدید بخرید، اما اگر دوست دارید آزمایش کنید، پیش بروید و بذرها را جمع آوری می کنید و بکارید! برای بدست آوردن یک کپی دقیق، بهتر است از گل هیبریدی، قلمه ها یا بخش هایی را بردارید. یا فقط هر سال بذر گل جدید F1 بخرید.
بذر گل f1

بذر گل f2 چیست؟

هنگامی که یک خط خالص از گل اطلسی سفید را با یک خط خالص از گل اطلسی قرمز تلاقی می کنید، نسل اول (معروف به نسل F1) گل اطلسی صورتی یکنواخت می دهد و ممکن است هدف مورد نظر همین باشد. اما اگر بذر این گل اطلسی های صورتی را برداشت کنید، در نسل بعدی ( F2)، گل های صورتی همچنان وجود خواهند داشت، اما ژن های پدربزرگ و مادربزرگ نیز ظاهر می شوند و درصد مشخصی از آن را در نسل F2 مشاهده خواهید کرد که شامل گل های سفید و گل های قرمز می باشد. این موضوع فقط شامل رنگ نمی شود بلکه اندازه گیاه، تعداد گل ها، طعم (اگر خوراکی باشد) و در واقع تقریباً هر ویژگی هیبرید ممکن است به طور متفاوتی در گیاه نسل F2 ظاهر شود. 

بذر گل هیبرید f1

مزایای بذر گل F1

ما به دلایل مختلفی، خرید بذر گل F1 را در اولویت قرار می دهیم. هیبریدها ویژگی های ناخواسته و نامطلوب را کاهش و ویژگی های مطلوب را افزایش می دهند. به عنوان مثال می توان به تحمل خشکی، رنگ های جدید، گل های بزرگتر، شکوفه های بدون گرده و ساقه های بلندتر اشاره کرد. این مزایا عبارتند از :
  1. یکنواخت در رشد و عملکرد. گل های F1 دقیقاً یکسان به نظر می رسد. آنها در یک زمان جوانه می زدند، تقریباً همه برگ های آنها در یک روز ظاهر می شوند و در طول رشد خود تا زمان برداشت تقریباً یکسان باقی می مانند.
  2. بازدهی بالا. از نظر بازده و سایر ویژگی های مطلوب از والدین خود بهتر عمل می کنند. گل های هیبرید F1 بازدهی بی نظیری از نظر کیفیت و اندازه دارند.
  3. مقاومت در برابر آفات و بیماری ها. بر کسی پوشیده نیست که آفات و بیماری ها می توانند به سرعت گل ها را ویران کنند. بذر هیبرید فقط بر عملکرد گیاه تأثیر نمی گذارد، بلکه باعث می شود گیاهان قوی تر و بهتر بتوانند بر استرس و شرایط نامطلوب رشد غلبه کنند.
  4. رشد سریع و گلدهی. قدرت هیبریدی به معنای رشد سریع تر و سالم تر است. برخی از هیبریدهای F1 همچنین زمان گلدهی سریع را نشان می دهند که هم برای تولیدکنندگان داخلی که به دنبال به حداقل رساندن هزینه ها هستند و هم برای پرورش دهندگان فضای باز که در مناطقی با فصل رشد کوتاه زندگی می کنند ایده آل است. از آنجایی که هیبریدهای F1 فعلی موجود در بازار، گل‌های خودکار هستند، این گیاهان سریعاً سبز می‌شوند و به گل‌دهی می‌پردازند و به تولیدکنندگان اجازه می‌دهند در عرض چند هفته برداشتی با کیفیت بالا داشته باشند.
  5. بذر گل F1 سازگاری بیشتری با موقعیت های مختلف محیطی نشان می دهند.
  6. در طی چندین سال ثبات خود را حفظ می کند.
  7. رشد کوتوله و فشرده، شاخه های جانبی متعدد، زودرس و شکوفه های بزرگ در بذر گل هیبرید F1  اطلسی، میخک و حنا
  8. از دیگر مزایای بذر گل F1 می توان به تولید گیاهان کوتوله و فشرده، انشعاب های پایه متعدد، گلدهی آزاد فراوان، زودرس بودن، فصل گلدهی طولانی مدت، دو برابر شدن، شکوفه های بزرگ، نوآوری در رنگ و شکل گل، تحمل و مقاومت در برابر بیماری ها، آفات و استرس های زیستی اشاره کرد.

بذر گل 1000 عددی f1

معایب بذر گلF1 هیبرید

  1. قیمت بذر گل F1 هیبرید. بزرگترین نقطه ضعف بذرهای هیبریدی هزینه آنهاست. قیمت برخی از دانه‌های گل هر دانه به 1000 تومان می‌رسد که رشد گل‌های حاصل را بسیار گران می‌کند و فروش با سود را دشوار می‌کند. بنه های هیبریدی، پیازها، غده ها و ریشه ها می توانند بسیار گران باشند.
  2. ناتوانی در ذخیره بذر گل F1 . یکی دیگر از معایب استفاده از دانه های F1 این است که نمی توانید بذرها را برای محصولات بعدی ذخیره کنید. اکثر کشاورزان گل مجبورند هر سال بذر گل بخرند، زیرا اگر بذر گیاهان هیبریدی را ذخیره کنید، هرگز نمی دانید که در نسل بعدی، چه گیاهانی (رنگ، شکل، ارتفاع و ...) به دست خواهید آورد. آنها ممکن است نسبت به والدین خود ضعیف تر باشند، شکوفه های کمتری داشته باشند یا بیشتر مستعد ابتلا به بیماری باشند.

بذر گل خارجی f1

سوالات متداول درباره بذر گل F1

با کاشت بذر حاصل از گل هیبریدی چه اتفاقی می افتد؟
به یاد داشته باشید، از آنجایی که هیبریدها تلاقی بین گونه ها هستند، بذرهای رشد یافته از یک هیبرید می تواند ویژگی های یک یا هر دو گیاه والد را نشان دهد یا چیزی کاملاً شگفت انگیز باشد. در موارد دیگر، بذر عقیم است و اصلا رشد نمی کند.
آیا گل های هیبریدی غیرطبیعی هستند؟
بیشتر گیاهان هیبریدی تلاقی های دست ساز انسان هستند، اما هیبریداسیون در طبیعت امکان پذیر است. دو گیاه نزدیک به یکدیگر از گونه های مختلف را می توان توسط حشرات یا باد گرده افشانی کرد و دانه حاصل به سادگی روی خاک می افتد و به یک هیبرید تبدیل می شود. تعداد کمی از گل ها و سبزیجاتی که امروزه پرورش می دهیم به شکل وحشی اصلی خود هستند.
آیا بذر گل های فروشگاه بذر کالا  از نوع گرده افشانی باز هستند یا هیبرید؟
تمام بذر گل هایی که ما در فروشگاه خود ارائه می دهیم، هم از گونه های هیبرید F1  و هم گرده افشانی باز هستند.
بذر های شما از کجا می آیند؟
بذر های ما از سراسر جهان می آیند! ما بذر های خود را از شرکت های مطرح دنیا در زمینه بذر گل F1 همچون پن امریکن آمریکا، بناری آلمان، سینجنتا آمریکا، گلداسمیت، تاکی ژاپن، همزادن هلند، هموژنتیک هلند، ساکاتا و تاکی ژاپن و ... تهیه می کنیم. 
اگر بذر گل f1 رشد نکند چه اتفاقی می افتد؟
همه بذر های ما آزمایش و تایید شده اند. ما نمی‌توانیم آنها را بفروشیم مگر اینکه ابتدا تحت آزمایش قرار گرفته باشند. اگر بذر های شما رشد نمی کنند، ابتدا مطمئن شوید که دستورالعمل ها را دنبال کرده اید و از خاک مناسب استفاده کرده اید. دمای نامناسب، آب زیاد یا کم از دلایل رایجی هستند که مانع رشد بذر می شود.
بذر گل پلت شده چیست؟
دانه های پلت شده با موادی پوشانده می شوند که آنها را گرد و یکنواخت می کند. پلت کردن یک عمل محبوب برای کشاورزان و باغداران است زیرا کاشت بذر و پخش یکنواخت آن را آسان تر می کند. پلت کردن همچنین به جلوگیری از تغییر شکل ریشه ها در هنگام شروع رشد نهال کمک می کند.
در صورت داشتن هر گونه سوال در تماس با تیم فروش بذر کالا تردید نکنید.
 

جمع بندی

بذر گل f1 در سراسر جهان با توجه به طیف وسیعی از مزیت های آن و بالا بودن کیفیت از لحاظ شکل، رنگ، اندازه و ... طرفداران بسیاری دارد. با توجه به این موضوع،  میزان تقاضا و خرید بذر گل f1 روز به روز در حال افزایش است.
شرکت های تولید کننده بذر گل f1 به دلیل حاشیه سود بالا علاقه زیادی به پرورش و تولید این بذور هیبرید دارند. این شرکت ها بعضا گل های f1 را عقیم می کنند تا امکان برداشت بذر f2  وجود نداشته باشد و حتی در صورت باور شدن هم بذور f2 بدست آمده همانند والد خود آن کیفیت و یکنواختی و دیگر صفات مطلوب را نخواهد داشت. لذا بهتر است که برای تولید گل های جدید از بذر f1 استفاده کرد. 
 
اطلاعات تماس
آدرس : تهران
موبایل :09195284072
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه بذر کالا می باشد .